TWÓRCY
ANTONINA KONDRAT
Antonina Kondrat, Krakowianka, absolwentka polonistyki na UJ i projektowania mody na SAPU od 2022 roku na bazie kroju kimono tworzy cały wachlarz ubrań: od ciepłych płaszczy i kurtek zimowych, przez trencze i płaszcze przeciwdeszczowe po lekkie, jedwabne sukienki, żakiety i marynarki. Bez rozmiaru, bez płci i bez wieku. Zaprojektowane i uszyte w Krakowie. Zgodnie z etymologią słowa kimono (kiru: zakładać, mono: rzecz), Antonina dba o funkcjonalność i komfort noszenia swoich strojów — chce, żeby ubierały, ale nie przebierały, żeby robiły wrażenie, ale zarazem dawały noszącemu swobodę. Markę charakteryzuje dbałość o detal, o jakość i komfort, a także unikatowość modeli, które powstają tylko w kilku egzemplarzach.
ZOBACZ WIĘCEJARTUR SIUDAK
Krakowianin z urodzenia, tutaj żyjący i prowadzący swoją działalność. Projektuje i wytwarza magnesy w formie odcisków pieczętnych, nawiązujących do historycznych krakowskich motywów i wzorów regionalnych. Korzysta przy tym z materiałów dostarczanych przez lokalnych rzemieślników. Co warte zaznaczenia, technologię wypiekania modeliny, którą stosuje, opisał w swojej pracy dyplomowej obronionej nie gdzie indziej, niż na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
ZOBACZ WIĘCEJAUSTERIA
Krakowskie wydawnictwo Austeria, którego jedna księgarnia znajduje się w Krakowie w Synagodze Poppera przy ul. Szerokiej, a druga na Sycylii w Syrakuzach Austeria.vuprzy Via della Giudecca, od lat wyznacza wydawnicze standardy, publikując pięknie i starannie najbardziej wartościowe prace związane z tematyką żydowską, ale nie tylko. Unikalnym pomysłem na skalę światową wydawnictwa Austeria są inspirujące i wartościowe „Książki do pisania”, łączące cechy notesu, zbioru cytatów i fotografii.
ZOBACZ WIĘCEJBOSU CERAMIKA
Założycielki Pracowni Ceramicznej Bosu, absolwentki krakowskiej ASP Anna Bogdanowicz i Zuzanna Surma, jak same mówią, marzą o wykonywaniu monumentalnych mozaik, ale jak dotąd wciąż wychodzą im kubki i miseczki. Nie zrażają się jednak i tworzą dalej, a spod ich dłoni wychodzą unikatowe naczynia z kamionki i porcelany, przygotowywane za pomocą najrozmaitszych technik — toczenia, lepienia ręcznego czy odlewania. Charakterystyczne dla Bosu jest wykorzystanie naturalnych kolorów gliny oraz detali w odcieniach kobaltu i czerwieni. Twórczynie realizują swoje projekty w Krakowie, często współpracując z lokalnymi instytucjami, muzeami, a także z kilkoma popularnymi krakowskimi kawiarniami i restauracjami.
ZOBACZ WIĘCEJDIEGO TOTTI
Historia marki Diego Totti zaczęła się w Krakowie, gdzie urodził się jej twórca, Rafał Bylica. Pasją do natury, jak sam mówi, zarazili go dziadkowie. Dziadek, który w lesie opowiadał Rafałowi o drzewach i zwierzętach, z którym pierwszy raz strugał drewniane łuki, strzały czy proce. I babcia, która pokazała mu jak zbierać i suszyć zioła. Każda deska Diego Totti jest jedyna w swoim rodzaju i wyjątkowa, tak jak wyjątkowe jest każde drzewo. Wszystkie deski powstają z jednego kawałka sezonowanego drewna, a w procesie tworzenia pomagają zabytkowe narzędzia i dłuta.
ZOBACZ WIĘCEJDMITRY BURDIKA
Dmitry Burdika to wszechstronny artysta, spełniający się przede wszystkim jako fotograf, grafik. Kiedy zaś nie wyzwala migawki i nie szkicuje w swoim notesie miejskich pejzaży, projektuje instalacje reklamowe. W jego bogatym portfolio znajdziemy różnorodne motywy — od architektonicznych, przez portrety, po klimatyczne fotografie natury. Chociaż pochodzi z Białorusi, to Kraków zauroczył go na tyle, że wybrał go jako miejsce do życia i pracy, co widoczne jest także w jego projektach twórczych. W Kraków Story oferujemy zestawy pocztówek z grafikami jego autorstwa, które ukazują najbardziej malownicze i ikoniczne zakątki miasta, a swoją estetyką doskonale oddają krakowskiego ducha.
ZOBACZ WIĘCEJDOMINIKA SZMIDT
Kiedy jest się dzieckiem, każda mapa jest jak mapa skarbów! Czy można więc wyobrazić sobie coś lepszego dla naszych pociech, niż przygotowana z myślą o nich mapa krakowskiego Starego Miasta, do tego z fantastycznymi naklejkami? Na mapie, będącej autorskim pomysłem Dominiki Szmidt, dzieciaki znajdą aż dwanaście zabytkowych miejsc, jakie mogą odszukać podczas spaceru. Ponadto znajdą też pięć zadań do wykonania na Rynku Głównym, które przybliżą historię i legendy związane z miastem oraz odznaki — małego Krakusa i Krakowianki — które po wykonaniu zadań i zwiedzeniu wszystkich punktów mogą nakleić na odwrocie mapki lub gdzie tylko zechcą!
ZOBACZ WIĘCEJFLOREALLI
Florealli to krakowska marka, powstała z miłości do natury i jej piękna. Kolekcje biżuterii, tworzone przez jej założycielkę, Annę Horodyską, bazują na ręcznie zbieranych i suszonych kwiatach. Proces tworzenia zaczyna się wiosną od zbioru przebiśniegów i trwa do jesieni, kiedy na polach zakwitają astry. Kwiaty są starannie selekcjonowane, a ich unikalne formy zamykane w autorskich elementach biżuterii za pomocą tradycyjnych technik połączonych z nowoczesnymi metodami konserwacji. Florealli, czerpiąc inspirację z krakowskiej historii i małopolskiej przyrody, tworzy biżuterię, która jest wyrazem szacunku dla natury i jej roli w życiu twórczyni.
ZOBACZ WIĘCEJIWONA GIERŁACH I KOTEK WŁODEK
Wymyśliła go Iwona Gierłach, ale tak naprawdę jego historia sięga wstecz do lat, gdy nad Placem Centralnym górował pomnik Lenina i unosił się słodki zapach kwitnących róż. Pani Iwona spędzała wtedy każde wakacje u swojej babci i z tamtych czasów zachowała niezapomniane wspomnienia, które uwieczniła w książeczce. Dziadkowie pani Iwony byli budowniczymi Nowej Huty, jest więc Nowohucianką z dziada, a jej dzieci już z dziada–pradziada! Marzyła o tym, by Nowa Huta miała bohatera, który przybliży mieszkańcom i turystom nie tylko jej historię, ale także różne ciekawe miejsca. Ilustracje wszystkich przygód Kotka Włodka to zasługa pani Joanna Styrylskiej-Gałażyn, malarki, graficzki i ilustratorki, także Nowohucianki. Pani Joanna Maluje i rysuje całymi dniami i wymyśla przecudne postacie, zwierzaki, esy-floresy, kropki i kreski.
ZOBACZ WIĘCEJIZIARTWEAR
Izabela Szczepańska, tworząca pod marką Iziartwear, to krakowska artystka i projektantka, która w swojej twórczości łączy modę z autorską sztuką. Jej projekty to unikatowe dodatki, a konkretnie torebki z... drewna. Wyróżniają się kunsztownie wykonanymi wzorami inspirowanymi naturą, geometrią i abstrakcją. Można śmiało przyjąć, że każda z nich to małe dzieło sztuki o niepowtarzalnym charakterze. Iziartwear stawia na jakość materiałów i staranność wykonania, tworząc rzeczy trwałe i pełne wyrazu, które znajdują uznanie najbardziej wymagających miłośników oryginalnych stylizacji.
ZOBACZ WIĘCEJJMP ARTISAN PERFUMES
Zapachy posiadają niemal magiczną moc przywoływania wspomnień i rozbudzania skojarzeń. Czujemy pewną charakterystyczną woń, czy będzie to świeżo pieczony chleb, perfumy czy poranne gazety w Kiosku Ruchu, i bez pośrednictwa świadomości, całym sobą przeżywamy to doświadczenie. W związku z tym dziwić może, że choć wiemy, jak Kraków wygląda, to dotychczas nie zadawaliśmy sobie pytania: jak właściwie Kraków pachnie? W końcu postawił je Jakub Pietrynka, niezależny polski perfumiarz, założyciel marki JMP Artisan Perfumes. Jego aromatyczna interpretacja Krakowa łączy w sobie woń bluszczu, nuty skórzane i trawiaste z akcentami wodnymi. Inspiracją tej kompozycji był krakowski spacer: od porośniętych pnączem wawelskich murów, przez niedzielny kiermasz na Kazimierzu i sprzedawane tam stare torby, przez trawy Błoń aż po odpoczynek na wiślańskiej barce.
ZOBACZ WIĘCEJKATARZYNA BEDNARZ
Katarzyna Bednarz jest rzemieślniczką specjalizującą się w lutnictwie artystycznym — buduje i konserwuje instrumenty, głównie liry korbowe i skrzypce. Zajmuje się również rzeźbą, grafiką, linorytem, meblarstwem, literaturą, malarstwem, akustyką, projektowaniem oraz rysunkiem technicznym. Jakby tego było nie dość, wydała książkę 'Moja mała orkiestra', przybliżającą dzieciom świat muzyki i instrumentów, ilustrowaną linorytami autorki. Zainspirowana ideą zero waste, tworzy też gadżety dla czytelników — drewniane motylki i zakładki, które powstają z resztek drewna pozostałych po pracy w warsztacie, głównie z jaworu. Każdy z tych unikatowych przedmiotów zyskuje dodatkową wartość, ponieważ inna jego część gra w rękach muzyków na całym świecie.
ZOBACZ WIĘCEJKATARZYNA MORSTIN-SURZYCKA
Katarzyna Morstin-Surzycka, krakowianka ze śródmieścia i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych specjalizująca się w ceramice. Wykonuje zarówno unikalne przedmioty dekoracyjne, jak i przedmioty codziennego użytku, którym nie można odmówić oryginalności, a samej twórczyni nieszablonowego podejścia do rzemiosła. Wychodzące spod jej dłoni figurki są pełne wyrazu i przyciągające wzrok. Z kolei formy użytkowe, takie jak wazoniki, misy czy talerze, łączą surowe wzornictwo z wysoką jakością wykonania. Każdy z tych przedmiotów to nietuzinkowy, ręcznie wykonany obiekt, który wnosi do wnętrz oryginalność, stanowiąc jednocześnie hołd dla tradycyjnej sztuki ceramicznej.
ZOBACZ WIĘCEJKLAUDIA BINEK
Klaudia Binek tworzy ręczenie robione wazony i dekoracje z naturalnego drewna, stanowiącego dla niej niewyczerpane źródło inspiracji. Fascynuje ją nie tylko naturalne piękno materiału — unikalne słoje, skazy i kolor — ale także jego dwoistość: drewno potrafi być jednocześnie solidne i mocne, a zarazem delikatne i kruche. Każdy stworzony przez Klaudię przedmiot powstaje z wyjątkowego kawałka drewna, co sprawia, że jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Warsztat Klaudii pozyskuje surowiec z rodzinnego lasku oraz lokalnych tartaków, ponieważ zasady zrównoważonego rozwoju są dla niej nierozerwalnie związane z rzemiosłem, któremu się poświęciła.
ZOBACZ WIĘCEJKRAKOWSKA HUTA SZKŁA
Położona na Zabłociu, przy ul. Lipowej 3, przypomina o przemysłowej historii tej popularnej dzielnicy. W 1931 pod tym właśnie adresem powstała pierwsza Krakowska Huta Szkła, produkująca głównie… butelki na wódkę, ale również na wino, wody mineralne oraz szkło apteczne. Dzisiaj należąca do Sieci Badawczej Łukasiewicz następczyni tamtej Huty organizuje pokazy ręcznego formowania szkła, warsztaty, podczas których można podpatrzeć proces powstawania szklanych wyrobów czy spróbować stworzyć własne. Znajdziemy tam również historyczne i współczesne ekspozycje szklanego rękodzieła lokalnych artystów, piszących kolejny rozdział historii krakowskiego designu i sztuki użytkowej.
ZOBACZ WIĘCEJLAS I NIEBO
Las i Niebo to autorska marka stworzona przez Małgosię Gibas-Grądman, absolwentkę Architektury Wnętrz oraz Malarstwa ze specjalnością Scenografia na krakowskiej ASP. Jej prace łączą pasję do natury, rysunku i projektowania. Marka oferuje szeroką gamę produktów — od narzut, pościeli, zasłon i tapet po drobne przedmioty jak magnesy, zakładki do książek czy zmywalne tatuaże. Wszystkie wzory bazują na rysunkach małopolskiej fauny i flory, opatrzonych podpisami, co nadaje im dodatkowego waloru edukacyjnego. Produkty Las i Niebo przypominają o pięknie lokalnej przyrody, często zapominanym w codziennym życiu. Małgosia, zachwycona urokami Małopolski, prowadzi warsztaty artystyczne inspirowane miejscową przyrodą, a na portalach społecznościowych dzieli się wiedzą o pięknych, lokalnych zakątkach.
ZOBACZ WIĘCEJMACIEJ PISIAŁEK
Maciej Pisiałek to grafik warsztatowy, specjalizujący się w wykonywaniu współczesnych ikon na papierze. Jego ulubioną techniką jest linoryt, a każda grafika powstaje ręcznie na wysokiej jakości papierze bawełnianym. Maciej ukończył krakowską ASP i aktualnie spotkać go można w Podgórzu, w pracowni, którą otrzymał od miasta w ramach mecenatu 'Pracownie Twórcze'. Jego prace, inspirowane ikonografią i sakralną estetyką stanowią pomost między tradycją a nowoczesnością. Artysta współpracuje również z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny, łącząc duchowość z wyrafinowanym warsztatem.
ZOBACZ WIĘCEJMANUFAKTURA MAURERA
We wsi Zarzecze, położonej nad Dunajcem w malowniczej gminie Łącko Krzysztof Maurer prowadzi wraz z rodziną, kontynuując lokalne, sięgające XII wieku, tradycje sadownicze. Maurerowie od 2002 roku produkują wyciskane w tradycyjnej prasie, pozbawione wszelkich sztucznych dodatków soki, a obecnie specjalizują się również w tym, co od wieków kultywowali mieszkańcy regionu łąckiego, czyli, jak to nazywają, upłynnianiu owocowych skarbów regionu łąckiego w postaci destylatów, okowit, nalewek, win i cydrów.
ZOBACZ WIĘCEJMARUNA
Markę założyła w 2008 roku Gosia Grodzka, a w 2019 roku dołączył do niej partner, Dawid Polony, artysta i również projektant. Od samego początku zajmowała się upcyklingiem — wszystkie produkty Maruny powstają w ok. 90% z materiałów z odzysku. Wykorzystywane są używane ubrania, namioty, firany, zasłony, pasy samochodowe, rzeczy z demobilu, a podszewki wykonywane są z odpadów szwalniczych. Oprócz tworzenia ubrań Maruna stawia na upcyklingową edukację, prowadząc warsztaty i szkolenia.
ZOBACZ WIĘCEJMATYLDA DAKTYL
Matylda Daktyl to krakowska ilustratorka i graficzka. Specjalizuje się w monidłach oraz portretach na zamówienie, tworzy ilustracje dla dzieci, grafiki prasowe i współprowadzi markę „Coś się święci”. Jej prace, od plakatów po kartki okolicznościowe, można znaleźć w krakowskich concept store’ach. Matylda realizuje także projekty komercyjne — ilustruje magazyny, witryny sklepowe i okładki książek. W 2022 roku zilustrowała swoją pierwszą książkę dla dzieci pt. „Łęczycki elementarz” i aktualnie pracuje nad kolejną. Kraków to dla niej nie tylko miejsce, w którym mieszka i rozwija swoje artystyczne pasje, ale także niewyczerpane źródło inspiracji.
ZOBACZ WIĘCEJMAYAPAPAYA
Mayapapaya została powołana do życia w 2017 roku przez Maję Stankiewicz, absolwentkę Grafiki na Wydziale Sztuki krakowskiego UKEN. Maja urodziła się w Krakowie, tutaj mieszka i tworzy. Specjalizuje się w grafice warsztatowej oraz technikach szlachetnych w fotografii analogowej, a inspirację czerpie m.in. z obserwacji miasta i jego infrastruktury. Ponadto aktywnie działa w Fundacji Spleen, wspierającej młodych artystów. Jej prace były prezentowane na licznych wystawach zbiorowych w Pałacu Potockich, Galerii Otwarta Pracownia, Galerii Wozownia oraz na Open Eyes Art Festival.
ZOBACZ WIĘCEJMIODY MORAWSKICH
Miody Morawskich to rodzinna pasieka z krakowskimi korzeniami — ich miłość i wiedzę czuć w każdej łyżeczce miodu. Oboje mają wykształcenie medyczne i są specjalistami w swojej dziedzinie — autorami „Wielkiej Encyklopedii Pszczelarstwa” i jednymi z nielicznych pszczelarzy w Polsce, którzy zdecydowali się produkować miody ekologiczne. Wierzą, że dobry miód pochodzi od pszczół otoczonych troskliwą opieką, z ekologicznych terenów i spod profesjonalnych rąk. A my nie możemy się z nimi nie zgodzić.
ZOBACZ WIĘCEJMYCITYSOMETHING
Do przeszłości przechodzą czasy, gdy jedną z najpopularniejszych pamiątek z Krakowa była góralska ciupaga. Coraz częściej pragniemy obcować z estetycznymi przedmiotami nie tylko w trakcie podróży, ale także wspominając ją albo dzieląc się z kimś wrażeniami. Takie właśnie rzeczy wytwarza MyCitySomething — stylowe gadżety i upominki, które zawsze mają w sobie to coś! Marka stawia na proste materiały i dobry minimalistyczny design. W jej ofercie znajdziemy upominki nawiązujące wyglądem do topografii miasta, krakowskich legend i lokalnych symboli historycznych: notatniki, niezwykłe magnesy, zakładki, zawieszki, skarpetki z motywem krakowskiego gołębia, Lajkonika, wawelskiego smoka.
ZOBACZ WIĘCEJPAPER LOVE
W Krakowie jak nigdzie lubimy sobie ponarzekać, a jednym z często powracających powodów do utyskiwania jest upadek tradycyjnego rzemiosła. Ale w Kraków Story lubimy szukać pozytywów, nowych, optymistycznych opowieści. Do tej kategorii należy niewątpliwie Magdalena Tekieli, projektantka sztuki użytkowej, mebli oraz właścicielka marki Paper Love. Jej meble są ozdobą luksusowych apartamentów najlepszych polskich hoteli, a projektowane i produkowane przez nią artykuły papiernicze: planery, notesy i linijki to dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, piękne i praktyczne obiekty, pokazujące nowoczesne oblicze krakowskiego rzemiosła.
ZOBACZ WIĘCEJPOLA ZAG
Wszystko zaczęło się od lampy, a właściwie od materiałów pozostałych z jej wykonania, z których Pola, mieszkająca od lat w Krakowie architektka wnętrz i pasjonatka designu, zrobiła dla siebie pierwszą bransoletę. Tak narodziła się marka Pola Zag. Pola wykonuje ręcznie niezwykłą, niebanalną biżuterię, często nawiązującą w formach do jej architektonicznych zainteresowań. Jej dzieła są rozchwytywane, regularnie goszczą w najważniejszych modowych pismach i mediach, a sama Pola tymczasem, jak mówi, jest po prostu szczęśliwa.
ZOBACZ WIĘCEJSAINT GUSTAV
Dwie młode założycielki manufaktury Saint Gustav tradycyjną metodą, przy pomocy babcinego wałka wytwarzają złote pierogi! Cacka wielkiej urody, idealne jako oryginalna dekoracja świąteczna, prezent pod choinkę, upominek albo pamiątka z Krakowa oraz w wielu innych rolach. Saint Gustav to lokalna, krakowska firma — wszystkie złote pierogi to stuprocentowo ręczna robota, dlatego każdy jest unikalny i jedyny w swoim rodzaju. Dla właścicielek manufaktury ważna jest także społeczna odpowiedzialność biznesu i troska o środowisko, dlatego podczas produkcji wykorzystują materiały z recyklingu, a do współpracy zapraszają jedynie małe, lokalne firmy.
ZOBACZ WIĘCEJSOLEMIKA
Właścicielka marki, Dominika Jastrzębska, umiejętnie łączy elementy portugalskiego stylu z dekoracjami inspirowanymi dorobkiem Stanisława Wyspiańskiego. Dlaczego portugalskiego? Ponieważ właśnie tam Dominika doskonaliła swoje umiejętności w projektowaniu i tworzeniu ceramiki. Wytwarzana przez nią ceramiczne kolczyki oraz biżuteria do wnętrz, a więc ręcznie robione płytki w stylu 'Azulejos', doskonale wpisują się w charakter goszczącego Kraków Story Pawilonu Wyspiańskiego, idealnie oddając filozofię miejsca, nawiązując przy tym do twórczości patrona budynku. Produkty Solemiki stanowią nie tylko doskonały prezent z Krakowa, ale również unikatową pamiątkę dla każdego miłośnika dobrej sztuki użytkowej.
ZOBACZ WIĘCEJSZPEJE
Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasze krakowskie domy, domy naszych rodziców i dziadków, to prawdziwe wyspy skarbów. Łukasz i Jagoda od 2015 roku zajmują się wyrysowywaniem map tych wysp i gromadzeniem skarbów w swoich dwóch lokalach pod szyldem Szpeje, w nowohuckim Muzeum PRL oraz na Kazimierzu. Dają zachowanym w dobrym stanie przedmiotom vintage: meblom, lampom i akcesoriom szansę na nowy dom i drugie życie, wierząc, że w świecie, w którym rzeczy jest stanowczo za dużo, warto promować te starsze, często bijące na głowę jakością współczesną seryjną produkcję i często posiadające wartość kolekcjonerską.
ZOBACZ WIĘCEJTODORO
Dla pracowni Todoro tworzenie biżuterii jest polem do zderzania punktów widzenia, spotkań różnych wyobraźni. Zapraszają do współpracy projektantów, którzy swoją kreatywność i warsztat skupiają na jubilerstwie, ale też artystów z innych dziedzin sztuki, których pomysły wcielają w życie jubilerzy. Takie kooperacje potrafią przynieść niespodziewane rezultaty, często wskrzeszają iskrę innowacji i polotu. Biżuteria Todoro powstaje głównie z surowców naturalnych, metali szlachetnych, minerałów. Ważna jest wysoka jakość materiałów i wykonania — to pozwala przedmiotom trwać w niezmienionej formie i przez lata snuć swoją opowieść.
ZOBACZ WIĘCEJTOSKA
Kraków jako miasto ponadczasowe potrafi patrzeć na to wszystko z dystansem. Dystans ten udziela się jego najzdolniejszym mieszkankom i mieszkańcom. Inspiruje też dystans Annę Ziemniak, dyrektorkę kreatywną marki Toska, tworzącą odzież i biżuterię w duchu tradycyjnych technik, z jakościowych, naturalnych materiałów. Ubrania Toska, odpowiednie zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień, są zaprojektowane i uszyte, by trwać. Zmyślne systemy regulacji czy wiązania pozwalają decydować o ostatecznym wyglądzie ubioru. Rzeźbiarska biżuteria Toska tymczasem inspirowana jest światem przyrody — ręcznie rzeźbiona w wosku i odlewana z przetworzonego srebra.
ZOBACZ WIĘCEJTRASHKI
Magdalena Olearczyk-Porębska od 2010 roku prowadzi markę Trashki, wdrażającą w życie idee upcyclingu, zero waste i fair trade. Z odzyskanych materiałów, Trashki tworzą niepowtarzalne torby, futerały na tablety i laptopy, przeróżne akcesoria i dodatki. Łącząc ekologiczne zacięcie z kulturalnym kontekstem, wypuszczają w świat unikatowe produkty. Jednocześnie ograniczają niemal do zupełnego minimum wpływ własnej działalności na świat i środowisko.
ZOBACZ WIĘCEJWOODEN STORY
Wooden Story to przepiękna historia wyrzeźbiona w drewnie. Związek rodziny Borowych z rzemiosłem trwa tak długo, że tak naprawdę nikt nie pamięta, kiedy dokładnie heblowali pierwsze bale drewna. Wszyscy za to pamiętają rok 1969, kiedy to spod rąk dziadka Borowego wyszły pierwsze drewniane zabawki. Rodzina na jakiś czas zapomniała o zabawkach i zajęła się detalami do mebli, ale tęsknota za zabawkami rosła. Dlatego Gosia i Wiesiek Borowy, tworząc Wooden Story, tak naprawdę wrócili do korzeni. Mówią, że zabawki przyszły do nich z lasu, że jeszcze pachną drzewem i słychać w nich szum wiatru, buszującego w liściach i igłach.
ZOBACZ WIĘCEJWOODTHING
Woodthing to krakowska marka, która powstała z pasji do designu i naturalnych materiałów. Wytwarza ekologiczne przedmioty codziennego użytku, stawiając na wysoką jakość i trwałość oraz w myśl zasady, że drewno to klucz do ponadczasowego stylu w każdym wnętrzu. Wszystkie produkty Woodthing wykonane są z certyfikowanego drewna i wykońcozne je olejem tungowym – bezpiecznym zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Każdy etap, od projektowania po produkcję, odbywa się lokalnie w Krakowie. Woodthing stawia na połączenie estetyki, funkcjonalności i odpowiedzialnego podejścia do natury – bo piękno tkwi w prostocie i autentyczności.
ZOBACZ WIĘCEJZUZANNA ŁOBODZIŃSKA
Zuzanna Łobodzińska to inicjatorka projektu stworzenia Krakowskiego Dziadka — oryginalnego dziadka do orzechów ubranego w tradycyjny krakowski strój ludowy. Ten awangardowy pomysł narodził się w 2012 roku na Galicyjskim Kiermaszu Adwentowym, gdzie Zuzanna zainspirowała się starymi niemieckimi dziadkami i postanowiła wprowadzić na rynek ich lokalną wersję. Od tamtej pory powstało ponad 1000 ręcznie wykonanych dziadków. Dostępne jedynie w kilku miejscach w Krakowie, w tym w Kraków Story, cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów, przez co mają szansę stać się kolejnym symbolem miasta, przyciągając wszystkich, którzy poszukujących wyjątkowych przedmiotów z duszą.
ZOBACZ WIĘCEJŻREM NA TALERZACH
Marka — językowa zagwozdka. Nasz krakowski językowy autorytet Michał Rusinek wnet wytłumaczyłby zapewne, że mamy do czynienia z bardzo kolokwialną formą powiedzenia „pożywiam się, korzystając z wybranych elementów zastawy stołowej”. Czyżbyśmy zbliżali się do sedna? W pewnym sensie. Żrem na talerzach to twórcze i płynne przedłużenie działalności prowadzonego przez Katarzynę kulinarnego bloga Żrem.pl -gotowanie i kulinarna fotografia doprowadziły ją do ceramiki. Każdy z projektów jest jedyny w swoim rodzaju — stworzony ręcznie i o własnym, niepowtarzalnym wzorze.
ZOBACZ WIĘCEJ