MIEJSCE
Charakterystyczny budynek Pawilonu Wyspiańskiego wyrasta w samym sercu krakowskiego Starego Miasta, o kilka kroków od Rynku Głównego. Wzniesiony z inicjatywy wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy i według projektu niemniej uznanego architekta Krzysztofa Ingardena, wyróżnia się stylem. Śmiała w formie bryła stanowi jednak nie tyle kontrę do historycznej zabudowy otoczenia, ile tworzy pomost między tym co tradycyjne, a współczesne – podobnie jak twórczość patrona budynku.
W przestronnym hallu pawilonu dominują trzy okna z witrażami przedstawiającymi Świętego Stanisława, Kazimierza Wielkiego i Henryka Pobożnego. Zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego w duchu modernizmu i z myślą o Katedrze Wawelskiej, doczekały się realizacji dopiero sto lat po śmierci autora. Ambitnego zadania interpretacji pomysłu mistrza podjął się współczesny artysta wizualny, rzeźbiarz i witrażysta Piotr Ostrowski.
Od chwili otwarcia w 2007 roku Pawilon Wyspiańskiego pełnił głównie funkcję wystawienniczą i reprezentacyjną, ale to niejedyny związek obiektu z uniwersum krakowskiej kultury i sztuki. Na przestrzeni lat swoje siedziby miały tutaj Fundacja Wisławy Szymborskiej, Kraków Film Commission czy Dział Literacki Krakowskiego Biura Festiwalowego. Od początku istnienia budynku działa w nim także punkt oficjalnej informacji miejskiej InfoKraków, a od grudnia 2022 roku Kraków Story.